Innowacja pedagogiczna „Chcę i potrafię”
- Szczegóły
- Kategoria: Innowacje
- Opublikowano: wtorek, 03 październik 2023 17:42
- PN
- Odsłony: 125
W roku szkolnym 2023/3024 w naszej szkole prowadzona jest innowacja pedagogiczna „Chcę i potrafię”
W roku szkolnym 2023/3024 w naszej szkole prowadzona jest innowacja pedagogiczna „Chcę i potrafię”
Innowacja pedagogiczna w klasie I
W ramach zajęć artystycznych uczniowie kl. I wykonali prace plastyczne na konkurs "Pani Zima".
Podczas wykonywania zdobywali umiejętność malowania gór.
Linki do filmów:
Innowacja w klasie I
W pierwszej połowie stycznia, w ramach zajęć innowacyjnych uczniowie malowali obrazy dla każdej swojej Babci i Dziadka. Niektórzy musieli wykonać aż cztery lub pięć prac. Okazało się, że to nie było problemem. Uczniowie podczas każdych zajęć innowacyjnych są bardzo zaangażowani w proponowaną im działalność plastyczną.
Innowacja w kl. I - link do filmu
Innowacja w kl. I - link do filmu
Innowacja pedagogiczna w klasie I.
W adwentowym czasie oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia uczniowie klasy I w ramach innowacyjnych zajęć artystycznych pod okiem swojego instruktora malowali Świętą Rodzinę.
INNOWACJA PEDAGOGICZNA W KLASIE I
INNOWACJA PEDAGOGICZNA W KLASIE II
W roku szkolnym 2021/2022 klasa II realizuje innowację pedagogiczną pt. „Wielka przygoda z lapbookiem”. Ideą towarzyszącą powstaniu niniejszej innowacji była obserwacja dzieci, chęć inspirowania ich do samorozwoju, uczynienia z nich małych, mądrych odkrywców, działających aktywnie i twórczo. Innowacja ukierunkowana jest na rozwijanie różnych kompetencji. Głównym jej celem jest systematyzowanie, utrwalenie wiedzy już zdobytej, skuteczne po nią sięganie oraz rozwijanie ekspresji twórczej i motoryki. Innowacja będzie także realizowana we współpracy z rodzicami. Wszyscy uczestnicy innowacji zostali zapoznani z formą i sposobem tworzenia lapbooka.
Uczniowie wykonali już swoje pierwsze lapbooki. Indywidualnie przygotowali tematyczny lapbook pt. „Dary jesieni” oraz w parach wykonali lapbook, dotyczący przeczytanej lektury pt. „Drzewo do samego nieba”. Obserwacja uczniów podczas tworzenia lapbooków pozwala stwierdzić, że jest to ciekawa forma pracy dla dzieci.
Innowacja ta dotyczy aktywności poznawczej dzieci w wieku przedszkolnym. Jej nowatorstwo polega na zapoznaniu dzieci z wieloma aspektami przyrody, nauki, techniki poprzez zabawę, doświadczenia, lekcje przedmiotowe np. fizyki, chemii, informatyki, w bibliotece, współdziałanie z innymi osobami (szczególnie z rodzicami). Innowacja ma zachęcić dzieci do samodzielnego odkrywania prostych pojęć przyrodniczych czy naukowych, zilustrowanych przede wszystkim doświadczeniami. Przedszkolaki będą mogły doświadczyć tego, co było kiedyś, będą miały okazję porównać jak wyglądało dawne i dotychczasowe życie. Zadaniem nauczyciela będzie zainteresowanie dzieci, pobudzenie ich ciekawości, świadomości i chęci poznawania oraz korzystania z różnych źródeł informacji. Dzieci będą mogły obejrzeć dobrane tematycznie filmy edukacyjne bądź prezentacje multimedialne oraz skorzystać z zasobów Internetu.
Uczniowie klasy drugiej właśnie zakończyli realizację innowacji pedagogicznej –Międzynarodowy projekt czytelniczy - „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. Projekt podzielony był na trzy moduły. Pierwszy jesienny pt. –„Mała chmurka w krainie drzew”, drugi zimowy- „Mała chmurka w krainie śniegu” i trzeci wiosenny- „Mała chmurka w krainie słońca”. Wszystkie zadania z projektu zostały zrealizowane. Dzieci bardzo chętnie uczyły się i bawiły wykonując zadania projektowe. Aktywnie uczestniczyły w zajęciach, wycieczkach, sadziły drzewa, wykonywały prace plastyczne, eksperymenty, robiły przebrania, a jednocześnie poszerzały swoją wiedzę na temat ochrony środowiska i rozwijały umiejętności czytelnicze. Była to wspaniała zabawa! Wybrane książki bardzo zaciekawiły dzieci, a wspólne wykonywanie zadań zintegrowało klasę. Czekamy na następną edycję!
Od miesiąca listopada 2016 roku w klasie drugiej szkoły podstawowej prowadzona jest INNOWACJA PEDAGOGICZNA w formie warsztatów artystycznych-rękodzielniczych ,,SZNURKOWY ZAWRÓT GŁOWY". W zajęciach tych uczestniczą zarówno dzieci, jak i ich rodzice.
W ramach realizacji innowacji "Liczę więc jestem " uczniowie klasy IV wykonali różnymi technikami plastycznymi fragment tabliczki mnożenia.
Gratulujemy pomysłowości.
Uczniowie Klasy II w tym roku szkolnym realizują innowację pedagogiczną, biorąc udział w Międzynarodowym projekcie edukacyjnym dla klas I-III: CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki. Projekt ma na celu zachęcić dzieci do czytania książek, a w tym lektur. Chodzi o pokazanie uczniom, że czytanie lektur może być fajną zabawą. Innowacyjna formuła projektu polega na wzmacnianiu więzi ze środowiskiem przyrodniczym, rozwijaniu poczucia troski o bliższe i dalsze otoczenie. Poprzez czytanie lektur uczniowie zostaną wprowadzeni w problematykę dotyczącą zmian klimatycznych, postaw ekologicznych oraz szeroko pojętej ochrony środowiska. Projekt będzie trwał cały rok. Podzielony jest na trzy moduły -Pierwszy – jesienny- uczniowie czytają książkę „Drzewo do samego nieba”, a następnie mają do wykonania wiele zadań. Przez cały czas będzie dzieciom towarzyszyła chmurka TOSIA, która wprowadzi je w świat książek. Rodzice również chętnie włączają się w realizację projektu - Chmurkę TOSIĘ uszyła nam mama Martynki, od mamy Alana dostaliśmy obraz – książkę wykonaną techniką StringArt. Dzieci założyły już swoje LEKTURNIKI, ulepiły z plasteliny CZYTUSIE. Jesteśmy gotowi na przygodę z książką!!!
W Zespole Placówek Oświatowych im. Stefana Batorego w Biskupicach
w roku szkolnym 2016/2017 realizowane są następujące innowacje pedagogiczne:
„W matematyce nie ma drogi specjalnie dla królów.”
Euklides
POWTARZANIE POPRZEZ GRANIE
Innowacja skierowana jest do uczniów klas VII i VIII celem jej jest poszerzenie ogólnej wiedzy teoretycznej naszych uczniów z zakresu edukacji matematycznej oraz zachęcenie uczniów do udziału w konkursach matematycznych, jak również do niesienia pomocy innym. Nowatorstwo innowacji polega między innymi na wykorzystaniu gier matematycznych, wymyślonych przez uczniów, krzyżówek, zagadek, programów, które będą wykorzystywane do powtórek po każdym dziale lub do utrwalenia wiadomości. Pomoce w postaci różnych gier matematycznych, uczniowie będą wykorzystywali również w celu przygotowania kolegów z problemami w nauce matematyki do lekcji lub sprawdzianu ukazując im w ten sposób, możliwość zabawy podczas nauki.
Zespół Placówek Oświatowych
im. Stefana Batorego
w Biskupicach
Biskupice ul. Piłsudskiego 15
21-044 Trawniki
Tel.: 815859003
Fax.:815859003
NIP: 713-21-62-660