niedziela 15 czerwiec 2025

Przedszkole

Podstawowa

Plan lekcji

QR

Biskupice

Biblioteka

Wyniki konkursu czytelniczego „Moja przyjaciółka Ania Shirley”

W konkursie zaprezentowało się 10 uczniów w 4 drużynach. Zadaniem drużyn było wykazanie się jak najlepszą znajomością lektury szkolnej „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: p. Janina Zielińska – bibliotekarz Biblioteki Publicznej w Biskupicach, p. Marta Skrzypczak – nauczyciel języka polskiego, p. Anna Zaborowska – nauczyciel języka polskiego oraz organizator konkursu p. Teresa Pasieczna – nauczyciel bibliotekarz.

Wyniki poszczególnych drużyn:

Drużyna zwycięska w składzie: Emilia Kapełuś, Kacper Wiciński, Gabriela Bednarczyk – 36 punktów

Drużyna wyróżniona w składzie: Joanna Jakubczak, Natalia Włusek, Amelia Pawlak – 35 punktów

Drużyna w składzie: Pola Lewandowska, Maja Pomorska – 33 punkty

Drużyna w składzie: Adrian Pietrzyk, Alan Marzęda – 31 punktów

Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, laureaci nagrody rzeczowe.

 

Wyniki konkursu czytelniczego dla klas II – III „Najładniejszy dzienniczek ulubionych książek z biblioteki szkolnej” w roku szkolnym 2024/2025

Wyniki  konkursu czytelniczego dla klas II – III „Najładniejszy dzienniczek ulubionych książek z biblioteki szkolnej” w roku szkolnym 2024/2025

Nagrody otrzymali:

Antonina Maik – kl. III

Zofia Czubaj – klasa III

Szymon Futa – kl. II

Kamil Maik – kl. II

Antoni Kasperek – kl. II

Nikodem Szubartowski – kl. II

Karol Sidor – klasa II

 

 

ŚWIĘTO BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK

8 maja w szkolnej bibliotece obchodziliśmy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Z tej okazji zostało przygotowanych dla uczniów wiele atrakcji związanych z biblioteką i czytaniem. Starsza grupa przedszkolna przygotowała laurkę z kwiatami dla szkolnej biblioteki. Przedszkolaki odgadywały czytelnicze zagadki. Najmłodsi czytelnicy układali puzzle, odgadywali tytuły bajek i baśni, klasy II – III w małych grupach rozwiązywały test ze znajomości zasad korzystania z zasobów biblioteki szkolnej oraz z budowy książki. Starsi uczniowie wyszukiwali ukrytych w zdaniach tytułów lektur szkolnych, rozwiązywali krzyżówki, rebusy. Każdy kto wykonał zadanie poprawnie losował na kole fortuny upominek.  Tego dnia również wręczono nagrody w konkursie czytelniczym „Najładniejszy dzienniczek ulubionych książek z biblioteki szkolnej”. W tym dniu biblioteka była pełna czytelników. To był dzień pełen wrażeń.

 

Kreatywna przerwa w bibliotece

W ostatnim czasie w szkolnej bibliotece uczniowie z wielkim zaangażowaniem układają puzzle. To wydawałoby się dość żmudne zajęcie ma swoich zwolenników zarówno w młodszych jak i w starszych klasach. Uczniowie ćwiczą koncentrację, spostrzegawczość, a przede wszystkim integrują się i miło spędzają czas. 

 

PORANEK Z MICKIEWCZEM W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

PORANEK Z MICKIEWCZEM W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

7 marca w bibliotece szkolnej  klasa VII pod opieką p. Anny Zaborowskiej przygotowała poranek poetycki. Uczniowie recytowali utworu Adama Mickiewicza poznawane na lekcjach języka polskiego: Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Stepy akermańskie. 

 

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Tradycją w naszej szkole jest uroczyste włączenie uczniów klasy I do grona czytelników szkolnej biblioteki. Wydarzenie to miało miejsce 12.02.2025r. w bibliotece szkolnej, gdzie uczniowie klasy I mogli poznać zasady korzystania ze szkolnego księgozbioru, zasady zachowywania się w bibliotece oraz prośby książki. Scenkę na ten temat przygotowali uczniowie klasy IV, którzy wcielili się w bajkowe postacie: Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosię. Po przedstawieniu uczniowie klasy I złożyli uroczyste przyrzeczenie książce i zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy, zakładki oraz książki nadesłane przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach  Kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Najmilszym momentem dla pierwszoklasistów były samodzielne wypożyczenia. 

 

Warsztaty "Znam zabytki mojej okolicy"

14.10.2024r. chętni uczniowie naszej szkoły z klas II - VII wzięli udział w warsztatach budowania z klocków LEGO - "Znam zabytki mojej okolicy". Uczniowie zespołowo wykonali makietę Kościoła Parafialnego. Warsztaty były organizowane we współpracy Biblioteki Publicznej w Biskupicach z Powiatem Świdnickim. 

 

KLUB SUPERMOCY

 Zapraszam uczniów do zabawy w „Klub Supermocy”. Jest to pierwsza propozycja w ramach programu „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka” na rok szkolny 2024/2025. W trakcie tej zabawy uczniowie przeczytają po cztery książki i zrealizują dwa wyzwania związane z czytaniem. Jednocześnie będą zdobywać kolejne moce, dążąc do miana superbohaterów. Aby wziąć udział w zabawie należy przyjść do biblioteki i odebrać kartę do zabawy, na której będzie można zaznaczać kolejno przeczytane książki. W trakcie zabawy na uczniów czekają niespodzianki w postaci bonusów, jak w prawdziwej grze, na koniec zabawy dyplomy i małe upominki.
 
 

Z WIZYTĄ W DOLINIE MUMINKÓW

Dnia 16.12.2024r. klasa IV włączyła się do Ogólnopolskiej akcji „Czytamy Muminki”. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Promocja książek autorstwa Tove Jansson, ze szczególnym uwzględnieniem książek poświęconych Muminkom oraz integracja środowiska lokalnego. Akcja jest organizowana z okazji 110 rocznicy urodzin autorki serii książek o sympatycznych Muminkach. Z tej okazji uczniowie wybrali się do Biblioteki Publicznej w Biskupicach, gdzie p. Janina Zielińska zaprezentowała uczniom fragmenty książek o Muminkach, przybliżyła postacie głównych bohaterów. Uczniowie mogli przez chwilę znaleźć się w zimowej odsłonie Doliny Muminków. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i sesją fotograficzną dla chętnych uczniów z Muminkami. Planowane są kolejne spotkania w bibliotece z Muminkami.

NARODOWE CZYTANIE 2024 – KORDIAN

 Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej – Narodowe Czytanie. W tym roku 06.09.2024r. uczniowie z klasy VII, z koła polonistycznego pod opieką p. Anny Zaborowskiej przygotowali i odczytali fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Tradycyjnie uczniowie wszystkich klas mogli otrzymać stempel specjalnej pieczęci przysłanej przez Kancelarię Prezydenta. 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

Szkolna biblioteka zorganizowała z okazji Dnia Pluszowego Misia szkolne wybory Misia Roku. Uczniowie klas I – VIII wraz z nauczycielami wybierali misia, który według nich zasłużył na tytuł Misia Roku. Głosy oddawano na 36 misiów, zagłosowało 111 głosujących. Głosy policzyli członkowie Samorządu Uczniowskiego. Tytuł Misia Roku otrzymał Miszka, miś Adrianny Zbrożyny z klasy II, który otrzymał 23 głosy, II miejsce zajął miś Olafa Cieślaka z klasy V – liczbą głosów 19, a III miejsce zajął Stasio miś Aleksandra Lechmana z klasy IV - liczbą  głosów 11. Tego dnia uczniowie mogli również zobaczyć wystawę literatury, której bohaterami są misie, a ci uczniowie, którzy wypożyczyli książkę otrzymali słodkie co nieco. Zwycięzców konkursu oraz właścicieli pozostałych misiów zapraszam do biblioteki szkolnej w środę po odbiór misiów i nagród.
 
 

WYKAZ LEKTUR SZKOLNYCH OBOWIĄZUJACYCH W ROKU SZK. 2024/2025

 
Klasa IV
1. Janusz Christa: Kajko i Kokosz: szkoła latania
2. Jan Brzechwa: Akademia Pana Kleksa
3. Rene gościnny i Jean Jacques Sempe: Mikołajek
4. C.S. Lewis: Lew, czarownica i stara szafa
Klasa V
1. Ferenc Molnar: Chłopcy z Placu Broni
2. C.S. Lewis: Lew, czarownica i stara szafa
3. Frances Burnet: Tajemniczy ogród
4. Ewa Nowak: Pajączek na rowerze
 Klasa VI
1. R.R. Tolkien: Hobbit czyli tam i z powrotem
2. Frances Burnett: Tajemniczy ogród
3. Lucy Maud Montgomery: Ania z Zielonego Wzgórza
4. Antonie Saint Exupery: Mały książę
 Klasa VII
1. Juliusz Słowacki: Balladyna
2. Adam Mickiewicz: Dziady cz. II
3. Henryk Sienkiewicz: Latarnik
4. Karol Dickens: Opowieść wigilijna
5. Aleksander Fredro : Zemsta
 Klasa VIII
1. Adam Mickiewicz: Pan Tadeusz
2. Henryk Sienkiewicz: Quo vadis
3. Aleksander Kamiński: Kamienie na szaniec
 
 

SZKOLNY PROJEKT EDUKACYJNY Tydzień z Książką „Poznajmy się w bibliotece” 25-31. X. 2024r

 Wstęp

Po raz kolejny zachęcam społeczność szkolną do zaangażowania się  w całotygodniową imprezę czytelniczą poświęconą książce i czytaniu. Tydzień z książką to forma zaznaczenia miejsca biblioteki szkolnej w życiu szkoły i uczniów. Mam nadzieję, że tego rodzaju działania ożywią nieco stosunek uczniów do czytania. Chciałabym aby nie tylko nasi uczniowie, ale też nauczyciele, rodzice polubili bibliotekę i zechcieli korzystać z jej zasobów, bo przecież  biblioteka to miejsce dobre dla wszystkich, tu można się bawić, uczyć, poznawać nowe wiadomości, nawiązywać przyjaźnie lub po prostu znaleźć chwilę wytchnienia. Mam nadzieję, ze dzięki zaproponowanym działaniom biblioteka zyska nowych przyjaciół -  czytelników.

Uczestnicy projektu

Wszyscy wychowankowie Zespołu Placówek Oświatowych w Biskupicach, rodzice, nauczyciele.

Cele ogólne :

  • Zwiększenie roli biblioteki szkoły w realizacji zadań dydaktyczno – wychowawczych oraz propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych w szkole i środowisku lokalnym
  • Zachęcanie uczniów do spędzania wolnego czasu z książką
  • promocja czytelnictwa

Cele szczegółowe:

  • Promowanie czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych (rodziców, nauczycieli, pracowników Zespołu)
  • Rozwijanie zainteresowań czytelniczych poprzez konkursy literackie
  • Włączanie uczniów, rodziców, nauczycieli do współtworzenia księgozbioru biblioteki szkolnej 
  • Doskonalenie umiejętności szkolnych - czytania ze zrozumieniem
  • Współtworzenie klimatu życzliwości, serdeczności poprzez wspólną pracę i zabawę
  • Wdrażanie do korzystania z różnych źródeł informacji
  • Rozwijanie sprawności umysłowych i umiejętności twórczych
  • Wspomaganie rozwoju emocjonalnego, dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie poczucia własnej wartości
  • Rozwijanie zdolności plastycznych
  • Rozpropagowanie najnowszego księgozbioru biblioteki szkolnej
  • Promowanie biblioteki w środowisku lokalnym

Termin realizacji: 25 -31. X. 2024r.

Plan działań:

Opracowano działania do realizacji na poszczególne dni tygodnia. Dodatkowo w każdej klasie zostanie zorganizowana lekcja wychowawcza związana z czytaniem, np.: „Czytamy i polecamy” w celu promowania czytelnictwa wśród uczniów i promowanie czytelniczych bestsellerów przez szkolnego bookflixa. 

W czasie projektu zostanie zainicjowana kolejna edycja konkursu na „Najładniejszy dzienniczek ulubionych książek ze szkolnej biblioteki” dla uczniów klas II - III (praca wspólna z rodzicami) przewidziany na okres X –IV. 2024/2025.  W przedszkolu i klasach I – III odbędzie się cykl spotkań pod hasłem „Poranek z teatrzykiem kamishibai”. W tym okresie odbędzie się również kiermasz nowości czytelniczy oraz promocja najnowszych książek w szkole.

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ

PIĄTEK25.10.2024R. 

    • Poranek z książkąspotkania czytelnicze w przedszkolu i klasach I – III 
  • Przerwa w bibliotece – układamy puzzle, bawimy się w detektywów 
  • Na straganie  – przedstawienie w wykonaniu klasy II
  • Czytamy i polecamy - godzina z wychowawcą, klasa VIII, prezentacja nowości czytelniczych
  •  Kiermasz książek

PONIEDZIAŁEK – 28.10.2024R.

    •  Poranek z książką  – spotkania czytelnicze w przedszkolu i klasach I – III 
  • Czytamy i polecamy – godzina wychowawcza w klasie IV i VII
  • Czytelnicze podchody dla uczniów kl. II - IV
  • Konkurs frazeologiczny „Od deski do deski” dla uczniów klas VI - VIII
  • Kiermasz książek

WTOREK – 29.10.2024R. 

  • Poranek z książką  – spotkania czytelnicze w przedszkolu i klasach I – III 
  • Przerwa w bibliotece – układamy puzzle, odgadujemy zagadki literackie
  • Kiermasz książek

ŚRODA – 30.10.2024R.

  • Poranek z książką  – spotkania czytelnicze w przedszkolu i klasach I – III
  •  Przerwa w biblioteceukładamy puzzle, bawimy się w detektywów
  • Wypożyczenia z niespodzianką
  • Kiermasz książek

CZWARTEK – 31.10.2024R. 

    • Poranek z książkąspotkania czytelnicze w przedszkolu i klasach I – III 
    • Czytamy i polecamy - godzina z wychowawcą, klasa V, VI z wizytą w szkolnej bibliotece
  • Kiermasz książek 
  • „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…” VII klasa  Dziady czytać będzie – spotkanie dla klas VI i VIII

                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Nauczyciel bibliotekarz  Teresa Pasieczna

Szukaj

E-Dziennik

Nauczanie zdalne

E-biblio

90-lecie Szkoły

Innowacje

E-podręczniki

E-lektury

 

Uczestniczymy

 

 

Infolinia dla dzieci

BIP

Strona główna Biuletynu Informacji
Publicznej

Infolinia 800080222

Alarmuj!

.

Plan

Konsultacje

Zajęcia

SU

Pedagog

Podręczniki

Aktualności

Historia

Biblioteka

Konkursy

Autobus

Lektury

Sukcesy

Terminy

Sport

Wydarzenia

Statut

Rekrutacja

Galeria

Projekty

Świetlica

Jadłospis

Dysk

Skargi i wnioski

Dojazd

Dzwonki

  1. 07.45 - 08.30
  2. 08.35 - 09.20
  3. 09.30 - 10.15
  4. 10.30 - 11.15
  5. 11.30 - 12.15
  6. 12.20 - 13.05
  7. 13.10 - 13.55
  8. 14.00 - 14.45
  9. 14.50 - 15.35

 

PLAN LEKCJI

Dane adresowe:

Zespół Placówek Oświatowych

im. Stefana Batorego

w Biskupicach

 

 Biskupice ul. Piłsudskiego 15

21-044 Trawniki

Tel.: 815859003

Fax.:815859003

NIP: 713-21-62-660

Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
856
Odsłon artykułów:
8998280
436685049_1173160410662131_7709134734031579962_n.jpg