Nasza szkolna biblioteka w bieżącym roku szkolnym już kolejny raz brała udział w Ogólnopolskim Programie dla Bibliotek Szkolnych „Biblioteka dobre miejsce dla człowieka”, którego głównym celem jest promocja czytelnictwa oraz aktywizacja bibliotek szkolnych. W ramach programu zrealizowano następujące działania przez cały rok szkolny: „Klub Supermocy”, „Poczytajmy sobie”, „Wakacyjne wyzwanie z biblioteką”. Wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację powyższych zadań serdecznie dziękuję.
Informujemy, że w zakładce Dokumenty został zamieszczony nowy dokument: Regulamin dowożenia i odwożenia uczniów szkół z terenu Gminy Trawniki. Prosimy wszystkich uczniów i rodziców (korzystających z dowożenia i odwożenia) o zapoznanie się z jego treścią.
Jak co roku w szkolnej bibliotece można wypożyczyć książki na okres wakacji. Ostatnie dni nauki uczniowie odwiedzając bibliotekę mogli zapoznać się z kartą wakacyjnych wyzwań z biblioteką. To jedno z zadań realizowanych w ramach programu "Biblioteka dobre miejsce dla człowieka". Uczniom bardzo spodobał się pomysł i wpłynął na liczbę uczniów wypożyczających książki na wakacje. Uczniowie dyskutowali między sobą o sposobie realizacji niektórych wyzwań. Pojawiły się propozycje przesłania pocztówki z wakacji właśnie do szkolnej biblioteki.
Dnia 24 czerwca 2025 roku nastąpiło podsumowanie Tygodnia Inicjatyw profilaktycznych. Pani Dyrektor wręczyła nagrody i wyróżnienia uczniom biorącym udział w szkolnych konkursach profilaktycznych. Zapraszamy do udziału za rok.
11 czerwca 2025 roku w Szkole Podstawowej im. ks. Piotra Ściegiennego w Oleśnikach odbył się XXI Konkurs Piosenki Ludowej. Organizatorem była tamtejsza szkoła, a w wydarzeniu wzięło udział wielu młodych wykonawców z okolicznych miejscowości.
Zespół Placówek Oświatowych w Biskupicach reprezentowały dwie uczennice z klasy 4 – Lena Mazur i Zuzanna Bareja. Dziewczynki zajęły następujące miejsca:
Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:
Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
Nie rozmawiaj z obcymi.
Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
Nie rozpalaj ogniska w lesie.
Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.
Apelujemy o ostrożność i przypominamy przepisy dotyczące poruszania się hulajnogami elektrycznymi.
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu. Kierujący hulajnogą elektryczną jest także obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik został usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
ciągnięcia lub holowania innego pojazdu.
przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.
Kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
Ważne!
Dopuszczalna prędkość z jaką można się poruszać hulajnogą elektryczną i urządzeniami transportu osobistego to 20 km/h.
Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.
Dzieciom w wieku do 10 lat zabrania się kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. Dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat, ale tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
W naszej szkole realizowany jest program Szkoła Promująca Zdrowie, którego jednym z głównych celów jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów. Uczniowie klasy 4 podczas lekcji wychowawczej wykonywali samodzielnie zdrowe kanapki.. Dzieci przypomniały sobie zasady zdrowego odżywiania i jakie produkty są zalecane w żywieniu na przykładzie piramidy zdrowia, poznały korzyści wynikające ze spożywania zdrowych produktów, dowiedziały się jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe, warzywa i owoce. Po wskazówkach o higienie oraz bezpieczeństwie uczniowie chętnie przystąpili się do pracy. Z przyniesionych produktów powstawały kolorowe, wesołe kanapki. Uczniowie wykazali się bogatą wyobraźnią, a praca przyniosła wszystkim wiele radości. Następnie odbyła się degustacja, zadowolone miny potwierdziły, że najlepiej smakują kanapki zrobione własnoręcznie. Dzięki takim zajęciom dzieci kształciły w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas spożywania posiłków. Zajęcia były “bardzo smaczne”. Mniam…