- Szczegóły
-
Kategoria: Aktualności
-
Opublikowano: piątek, 11 październik 2024 19:28
-
PN
-
Odsłony: 54
Aby jak najlepiej zrozumieć historię Dnia Edukacji Narodowej, musimy się cofnąć aż do XVIII wieku. 14 października 1773 roku – na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – została utworzona Komisja Edukacji Narodowej. Było to pierwsze w Polsce i Europie ministerstwo edukacji powszechnej, które dawało możliwość kształcenia się osób z różnych warstw społecznych. Dla chłopów i mieszczan utworzono szkoły parafialne, a szlachta uczęszczała do szkół powiatowych. Powstały pierwsze uniwersytety, a także Towarzystwo Ksiąg Elementarnych, którego zadaniem było przygotowywanie podręczników dla uczniów.
To wydarzenie pokazuje, że w Polsce już od dawna zdawano sobie sprawę tego, jak istotna jest rola powszechnej edukacji w rozwoju naszego kraju. Jej poziom zależy w dużej mierze właśnie od nauczycieli, dlatego do tematu ustanowienia ich święta wrócono po burzliwych czasach wojen. W 1957 roku, w Warszawie odbywała się Światowa Konferencja Nauczycielska, której organizatorem był Związek Nauczycielstwa Polskiego. To wtedy pojawił się pomysł, by ustanowić święto nauczycieli, a pierwszą datą był 20 listopada. W 1972 roku, Karta praw i obowiązków nauczyciela, ustanowiła Dzień Nauczyciela i zmieniła datę obchodów święta na 14 października. Dzień Edukacji Narodowej to natomiast nazwa, która pojawiła się jeszcze 10 lat później. W 1982 roku zaczęła w naszym kraju obowiązywać Karta Nauczyciela, w której uznano, że dzień ten będzie świętem wszystkich pracowników oświaty – stąd też ustanowiono jego nową nazwę.
- Szczegóły
-
Kategoria: Aktualności
-
Opublikowano: środa, 28 sierpień 2024 15:21
-
PN
-
Odsłony: 1384
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
2024/2025
2 września (poniedziałek)
9:00 - Msza Święta
10:00 - Uroczyste rozpoczecie roku szkolnego 2024/2025 na hali sportowej w szkole.
Po uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego odbędą się spotkania uczniów z wychowawcami klas w salach lekcyjnych.
Obowiązuje strój galowy.
Autobus szkolny odjedzie rano z przystanku:
- Struża o godz. 8.30
- Struża Kolonia 8.40
W tym dniu nie ma autobusu powrotnego.
- Szczegóły
-
Kategoria: Aktualności
-
Opublikowano: czwartek, 20 czerwiec 2024 09:35
-
PN
-
Odsłony: 327
Klasa ósma, to czas wytężonej pracy i nauki związanej z egzaminem ósmoklasisty ale i podjęcia decyzji, w jakiej szkole uczniowie będą kontynuować kończąc szkołę podstawową. Czasem jest to trudny wybór. Dlatego podjęto szereg działań, aby pomóc młodzieży określić swoje predyspozycje i wybrać szkołę. W ciągu roku uczniów wspierał doradca zawodowy, wychowawca klasy oraz psycholog, pedagog szkolny. Dużo się działo. Między innymi:
- organizowane były zajęcia grupowe z doradcą zawodowym oraz godziny wychowawcze, poświęcone zagadnieniom doradczo-zawodowym,
- indywidualne spotkania z wychowawcą, psychologiem, pedagogiem,
- odbył się „Ogólnopolski Dzień Karier”,
- uczniowie i ich rodzice spotkali się z doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świdniku,
- organizowano spotkania z osobami, wykonującymi ciekawe zawody, np. podróżnik, fryzjer, mechanik, kosmetyczka, policjant, fotograf, itp.
- uczniom przedstawiono informacje o zawodach deficytowych i nadwyżkowych w regionie i kraju,
- zapoznano uczniów z elektronicznym naborem do szkół ponadpodstawowych, podano adresy stron internetowych z informacjami o szkołach i zasadach rekrutacji,
- młodzież wyjeżdżała na Targi Edukacyjne do Lublina,
wzięła udział w Powiatowych Dniach Kształcenia Zawodowego organizowanego w ZS w Piaskach,
- młodzież wyjeżdżała na „Dni Otwarte” do szkół,
- uczennice wzięły udział w powiatowym konkursie na „Fryzurę z warkoczem” organizowane przez Technikum Fryzjerskie w Piaskach, oraz w konkursach organizowanych w szkole - „Mój wymarzony zawód”, itp.