WEWNĘTRZNY REGULAMIN FUNKCJONOWANIA SZKOŁY I PLACÓWKI W CZASIE EPIDEMII-ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH IM. STEFANA BATOREGO W BISKUPICACH
& 1
Organizacja placówki
- Do Zespołu Placówek Oświatowych im. Stefana Batorego w Biskupicach mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez objawów chorobowych, sugerujących zakażenie COVID-19 oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
- Przez objawy chorobowe rozumie się m.in.: wysoką temperaturę, ból gardła i głowy, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem.
- W przedsionku szkoły należy obligatoryjnie skorzystać z płynu dezynfekującego zamieszonego w podajniku na ścianie.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem,
- dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem 1,5 m
- dystansu od pracowników szkoły 1,5 m
- rodzice/opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Osoby postronne wchodzące do szkoły (np. przedstawiciele, dostawcy) mają obowiązek wpisu godziny swojego wejścia i wyjścia w udostępnionym zeszycie. Osoby te nie mogą wchodzić do szkoły w trakcie trwania przerwy międzylekcyjnej.
- Dzieci/ uczniowie rozpoczynające/y zajęcia od pierwszej godziny lekcyjnej przychodzą w ustalonych odstępach czasowych:
- 7.30 uczniowie z dowozu autobusem szkolnym wraz z opiekunem
- 7.35 pozostali uczniowie
- 7.55 dzieci z przedszkola
- Zaleca się aby uczniowie stosowali środki ochronne: osłonę ust i nosa podczas wejścia do szkoły, pobytu w szatni oraz na przerwach międzylekcyjnych.
- Na terenie szkoły obowiązuje zachowanie co najmniej 1,5 metra dystansu społecznego.
- W czasie trwania przerwy międzylekcyjnej należy ograniczyć kontakt dzieci i młodzieży między grupami (klasami).
- W szkole obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- W placówce zostało wyznaczone pomieszczenie, pełniące funkcję izolatki- Sala S.
- Pomieszczenie to jest wyposażone w środki ochrony i płyn dezynfekujący. Służy do odizolowania osoby w przypadku wystąpienia objawów chorobowych.
- W sytuacji pojawienia się u któregoś z pracowników szkoły objawów infekcji zostaje on natychmiast odizolowany od innych osób.
- Wszystkie osoby: pracownik/ rodzic/prawny opiekun dziecka/ dziecko, które mogły się narazić na zakażenie koronawirusem poza placówką, powinni zgłosić ten fakt dyrektorowi szkoły.
& 2
Zasady komunikacji między rodzicami ucznia a placówką na wypadek wystąpienia u dziecka zarażenia COVID-19 lub objawów infekcji:
- Rodzic/opiekun prawny natychmiast informuje dyrektora szkoły drogą telefoniczną, mailową lub poprzez dziennik elektroniczny o potwierdzonym zachorowaniu na COVID-19 dziecka lub jakiegokolwiek innego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.
- Rodzic/opiekun prawny natychmiast informuje dyrektora szkoły o objęciu kwarantanną z powodu COVID-19 dziecka lub jakiegokolwiek członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.
- Rodzic/opiekun prawny informuje dyrektora szkoły o wyzdrowieniu lub o zakończeniu kwarantanny z powodu COVID-19 ucznia lub członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie.
- Rodzic/opiekun prawny ucznia, który zauważy u dziecka objawy infekcji, nie będące potwierdzonym przypadkiem zachorowania na COVID-19, powinien o tym fakcie niezwłocznie poinformować wychowawcę klasy poprzez dziennik elektroniczny, drogą mailową lub telefoniczną.
- Wychowawca klasy przekazuje informację o uczniu z objawami infekcji szkolnemu koordynatorowi bezpieczeństwa i nadzoruje sytuację aż do momentu jego powrotu do całkowitego zdrowia.
- O fakcie wyzdrowienia wychowawca klasy informuje szkolnego koordynatora bezpieczeństwa.
& 3
Organizacja nauczania
- W szkole będą obowiązywały wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
- Każda grupa/ klasa będzie miała zajęcia tylko w jednej wyznaczonej sali/klasie, z wyjątkiem zajęć komputerowych/ informatyki, fizyki, chemii, na które uczniowie będą musieli przejść do innej, wskazanej sali.
- Żywienie dzieci/ uczniów będzie odbywać się z zachowaniem procedury higieny i bezpieczeństwa, w tym różne godziny zejść na posiłki poszczególnych klas, spożywanie posiłków przy stolikach z rówieśnikami danej klasy.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym, w tornistrze lub własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Dzieci/ uczniowie nie będą mogły/li przynosić do placówki żadnych niepotrzebnych przedmiotów, w tym zabawek.
- Sale lekcyjne będą systematycznie wietrzone, szczególnie podczas pobytu dzieci na powietrzu.
- Wszystkie pomieszczenia wraz z wyposażeniem będą dezynfekowane po zakończeniu pracy, w ciągu dnia, szczególnie blaty stołów, klamki, poręcze, pomieszczenia sanitarne oraz jeśli zajdzie taka potrzeba.
- Podczas realizacji zajęć ( np. zajęcia świetlicowe, zajęcia wychowania fizycznego i sportowe), w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
& 4
Opieka nad dzieckiem w przedszkolu/ szkole w sytuacji objawów sugerujących zakażenie COVID- 19
- Jeśli pracownik placówki zauważy niepokojące objawy, sugerujące zakażenie COVID- 19 niezwłocznie izoluje dziecko/ ucznia w wydzielonym pomieszczeniu.
- Dziecko do czasu przybycia rodziców pozostaje pod opieką pracownika, wyznaczonego przez dyrektora szkoły.
- Po umieszczeniu dziecka w izolatce nauczyciel grupy/klasy, korzystając z komunikatorów szybkiej komunikacji, niezwłocznie powiadamia rodziców o izolacji dziecka i jego pilnym odebraniu z placówki.
- Nauczyciel sprawujący opiekę nad dziećmi w grupie/ klasie, w której przebywało dziecko z podejrzeniami koronawirusa zobowiązany jest otoczyć opieką pozostałych uczniów oraz podjąć następujące działania:
- zadbać by wszyscy uczniowie umyli ręce zgodnie z instrukcją,
- jeśli jest to możliwe, przeszli do innego pomieszczenia lub na zewnątrz budynku w czasie gdy sala jest wietrzona i dezynfekowana przez pracowników obsługi.
& 5
Odbiór dziecka/ ucznia z przedszkola/szkoły w sytuacji zauważonych objawów, sugerujących zakażenie COVID- 19
- Odbiór dziecka przez rodzica, zabezpieczonego w indywidualne środki ochrony (maseczkę, rękawiczki ) i dokonaną przez niego uprzednią dezynfekcję rąk , następuje w przedsionku szkoły.
- Jeśli rodzic/ prawny opiekun odbierający dziecko/ ucznia nie posiada indywidualnych środków ochrony nie może wejść na teren szkoły. W takiej sytuacji na dziecko oczekuje przed drzwiami wejściowymi do placówki, a po ich otwarciu zachowuje dystans 2 m.
- Dziecko/ uczeń zostaje przyprowadzone/y przez osobę opiekującą się nim w izolatce i przekazane rodzicowi z zachowaniem dystansu 2m.
- Rodzic/prawny opiekun po uzyskaniu informacji np. o objawach dziecka, numerach stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz po pisemnym potwierdzeniu odbioru dziecka opuszcza placówkę i postępuje zgodnie z ogólnymi zaleceniami sanitarnymi.
& 6
Zmiana trybu pracy szkoły
- Dyrektor na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną w środowisku szkoły, którą zarządza.
- Dyrektor ze względu na sytuację, w jakiej znajduje się szkoła w porozumieniu z organem prowadzącym i pozytywnej opinii lokalnej stacji sanitarno- epidemiologicznej może podjąć decyzję o:
- pozostawieniu stacjonarnego trybu nauki;
- wdrożeniu trybu nauczania zdalnego;
- wdrożeniu trybu nauczania hybrydowego;
- ponownym przywróceniu stacjonarnego trybu nauki.
- Dyrektor szkoły w celu usprawnienia systemu zarządzania szkołą w sytuacji zagrożenia COVID- 19 powołuje zespół do spraw bezpieczeństwa epidemicznego środowiska szkolnego, na czele którego stoi szkolny koordynator bezpieczeństwa.