piątek 1 listopad 2024

Przedszkole

Podstawowa

Plan lekcji

QR

Biskupice

Aktualności

„CIEMNO WSZĘDZIE, GŁUCHO WSZĘDZIE (...)” KLASOWA INSCENIZACJA DZIADÓW CZĘŚĆ II ADAMA MICKIEWICZA

Klasa 7 pod opieką p. Anny Zaborowskiej i p. T. Pasiecznej przygotowała klasowe przedstawienie lektury Dziady część II Adama Mickiewicza. Na lekcji języka polskiego uczniowie przenieśli się w świat wierzeń i moralności czasów Mickiewicza zaprosili do tego świata klasę VI i VIII. Uczniowie w twórczy sposób zinterpretowali lekturę.Stworzyli ciekawą scenografię i kostiumy. Całości dopełniła muzyka, gra świateł i cieni.

Dziady to uroczystość wywodząca się z  pogańskich praktyk, która łączy się z elementami religii chrześcijańskiej. Odbywała się w kaplicy na cmentarzu w czasie zbliżonym do Dnia Zaduszek. Obrzęd polegał na wywoływaniu przez pospólstwo duchów zmarłych i częstowaniu ich potrawami i napitkiem, co miało przynieść ulgę duszom czyśćcowym. Uczestnicy Dziadów czerpali naukę z przestróg wypowiadanych przez wywoływane duchy.

 

MALI KUCHARZE

W październiku uczniowie klasy drugiej poznawali wartości odżywcze produktów żywnościowych i przygotowywali różne posiłki. Dzieci wykonały m.in. sałatkę owocową, która była bardzo smaczna i zdrowa, a w pobliskiej restauracji podczas warsztatów kulinarnych przygotowały pizzę. Uczniowie chętnie zagniatali ciasto, dekorowali swoją pizzę wybranymi składnikami. Zajęcia i warsztaty kulinarne były dobrą zabawą, ale i okazją do kształtowania nawyków higienicznych i kulturalnych.

Dziękujemy rodzicom Szymona z kl. III za wspaniałe warsztaty.

 

„NA STRAGANIE”- przedstawienie klasy drugiej

24 i 25 października 2024 roku w naszej szkole odbyło się przedstawienie inspirowane wierszem „Na straganie” Jana Brzechwy. W role aktorów wcielili się uczniowie klasy drugiej. Scenkę z życia warzyw zaprezentowali zaproszonym rodzicom, uczniom klasy III, IV oraz dzieciom z przedszkola. Uczniowie w pięknych strojach, z talentem odegrali swoje role, za co zostali nagrodzeni brawami.

Po przedstawieniu odbyła się wspólna degustacja koreczków z marchewki.

Mamy nadzieję, że za pośrednictwem naszego przedstawienia wszyscy uczniowie będą  pamiętać o znaczeniu warzyw i owoców w diecie człowieka,  a klasa druga znów chętnie podejmie kolejne aktorskie wyzwanie.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w organizacji naszego przedstawienia.  

Zielona lekcja przyrody.

Uczniowie kl. III poznają piętrową budowę lasu. Po teoretycznym opanowaniu wiadomości przyszedł czas na praktykę. Uczniowie z wychowawczynią wybrali się do pobliskiego lasu, aby tam spotkać się z panem leśniczym. Pan Michał powędrował z dziećmi leśnymi ścieżkami opowiadając o roślinach i zwierzętach żyjących w naszych lasach. Dzieci z zaciekawieniem podążały za panem leśniczym, notując na kartach pracy nazwy napotkanych roślin. Niestety o zwierzętach dowiedzieliśmy się tylko z opowieści leśniczego- nie udało nam się spotkać nic oprócz ptaków. Byliśmy takie na grobie Dzieci Zamojszczyzny. Zapaliliśmy pamiątkowy znicz. Bardzo dziękujemy Panu Leśniczemu za ciekawą lekcję przyrody.

 

Warsztaty robienia Pizzy

Uczniowie kl III uczestniczyli w warsztatach robienia pizzy. Poznali techniki zagniatania ciasta, własnoręcznie dekorowali swoje wytwory. Dzieci bawiły się świetnie. Pizze były pyszne:) Dziękujemy rodzicom Szymona za zorganizowanie warsztatów.

 

Spotkanie autorskie z p. Ewą Ładuniuk

21 października 2024 r. w Bibliotece Publicznej w Biskupicach odbyło się spotkanie z autorką książki dla dzieci p. Ewą Ładuniuk. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl I-III. Dzieci wysłuchały historii powstania książki. Autorka zapoznała uczniów z procesem tworzenia książki- od pomysłu do wydania. A na koniec można był zakupić książkę i otrzymać pamiątkowy wpis.

 

Dzień Edukacji Narodowej – historia, którą warto zapamiętać

Aby jak najlepiej zrozumieć historię Dnia Edukacji Narodowej, musimy się cofnąć aż do XVIII wieku. 14 października 1773 roku – na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – została utworzona Komisja Edukacji Narodowej. Było to pierwsze w Polsce i Europie ministerstwo edukacji powszechnej, które dawało możliwość kształcenia się osób z różnych warstw społecznych. Dla chłopów i mieszczan utworzono szkoły parafialne, a szlachta uczęszczała do szkół powiatowych. Powstały pierwsze uniwersytety, a także Towarzystwo Ksiąg Elementarnych, którego zadaniem było przygotowywanie podręczników dla uczniów.

  To wydarzenie pokazuje, że w Polsce już od dawna zdawano sobie sprawę tego, jak istotna jest rola powszechnej edukacji w rozwoju naszego kraju. Jej poziom zależy w dużej mierze właśnie od nauczycieli, dlatego do tematu ustanowienia ich święta wrócono po burzliwych czasach wojen. W 1957 roku, w Warszawie odbywała się Światowa Konferencja Nauczycielska, której organizatorem był Związek Nauczycielstwa Polskiego. To wtedy pojawił się pomysł, by ustanowić święto nauczycieli, a pierwszą datą był 20 listopada. W 1972 roku, Karta praw i obowiązków nauczyciela, ustanowiła Dzień Nauczyciela i zmieniła datę obchodów święta na 14 października. Dzień Edukacji Narodowej to natomiast nazwa, która pojawiła się jeszcze 10 lat później. W 1982 roku zaczęła w naszym kraju obowiązywać Karta Nauczyciela, w której uznano, że dzień ten będzie świętem wszystkich pracowników oświaty – stąd też ustanowiono jego nową nazwę.

 

WYCIECZKA DO ROZTOCZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

04.10.2024R. uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w szkolnej wycieczce do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Chociaż pogoda nas nie rozpieszczała udało się nam poznać walory przyrodnicze parku poprzez udział w warsztatach edukacyjnych, projekcję filmu oraz zwiedzanie Ośrodka Muzealno – Edukacyjnego w Zwierzyńcu. Zwieńczeniem wycieczki był zakup pamiątek oraz ognisko.

 

 

Spotkanie uczniów z archeologami

W drugiej połowie września uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu z archeologami, którzy pracowali na terenie Biskupic. Za pomocą nowoczesnego sprzętu starali się zlokalizować oraz odtworzyć kształt średniowiecznego grodziska, które ulokowane było pod XIX-wiecznym kirkutem. Archeolodzy bardzo szczegółowo omówili przebieg swoich prac oraz planują postawić upamietniajacą grodzisko tablicę informacyjną.

 

Spotkanie z policją

Policjanci z Komendy Powiatowej w Świdniku odwiedzili uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Biskupicach. W spotkaniu z mundurowymi brali udział wszyscy uczniowie i przedszkolaki w podziale na grupy wiekowe. Przypomniano dzieciom o bezpiecznych zachowaniach szczególnie tych na drodze. Młodsze klasy miały okazję przećwiczyć prawidłowe zachowania w praktyce 🙂 Ze starszymi dziećmi poruszono również temat odpowiedzialności karnej nieletnich.
 
 
 
 

Akcja dla Wielkich Serc

W czerwcu nasza placówka przystapiła do Akcji Wielkich Serc, była to zbiórka materiałów plastycznych na zajęcia terapeutyczne dla dzieci przebywajacych na oddziale HEMOTOLOGII I ONKOLOGII DZIECIECEJ W SZPITALU na Chodźki. Zebrane materiały w lipcu zostały dostarczone do szpitala. Wszystkim uczestnikom akcji sedecznie dziękujemy.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego - Zaproszenie

Obrazy: Szkola | Darmowe wektory, zdjęcia stockowe i PSD

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

2024/2025

2 września (poniedziałek)

9:00 - Msza Święta

10:00 - Uroczyste rozpoczecie roku szkolnego 2024/2025 na hali sportowej w szkole. 

Po uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego odbędą się spotkania uczniów z wychowawcami klas w salach lekcyjnych.

Obowiązuje strój galowy. 

Autobus szkolny  odjedzie rano z przystanku:

- Struża o godz. 8.30

- Struża Kolonia 8.40

W tym dniu nie ma autobusu powrotnego.

 

 

Działania doradczo - zawodowe w klasie VIII

 Klasa ósma, to czas wytężonej pracy i nauki związanej z egzaminem ósmoklasisty ale i  podjęcia decyzji, w jakiej szkole uczniowie będą kontynuować kończąc szkołę podstawową. Czasem jest to trudny wybór.  Dlatego podjęto szereg działań, aby pomóc młodzieży określić swoje predyspozycje i wybrać szkołę. W ciągu roku uczniów wspierał doradca zawodowy, wychowawca klasy oraz psycholog, pedagog szkolny. Dużo się działo. Między innymi:

- organizowane były zajęcia grupowe z doradcą zawodowym oraz godziny wychowawcze, poświęcone zagadnieniom doradczo-zawodowym,

- indywidualne spotkania z wychowawcą, psychologiem, pedagogiem,

- odbył się „Ogólnopolski Dzień Karier”,

- uczniowie i ich rodzice spotkali się z doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świdniku,

- organizowano spotkania z osobami, wykonującymi ciekawe zawody, np. podróżnik, fryzjer, mechanik, kosmetyczka, policjant, fotograf, itp.

- uczniom przedstawiono informacje o zawodach deficytowych i nadwyżkowych w regionie i kraju,

- zapoznano uczniów z elektronicznym naborem do szkół ponadpodstawowych, podano adresy stron internetowych z informacjami o szkołach i zasadach rekrutacji,

- młodzież wyjeżdżała na Targi Edukacyjne do Lublina,

wzięła udział w Powiatowych Dniach Kształcenia Zawodowego organizowanego w ZS w Piaskach,

- młodzież wyjeżdżała na „Dni Otwarte” do szkół,

- uczennice wzięły udział w powiatowym konkursie na „Fryzurę z warkoczem” organizowane przez Technikum Fryzjerskie w Piaskach, oraz w konkursach organizowanych w szkole - „Mój wymarzony zawód”, itp.

 

Wzorowi 2023/2024

Wzorowi uczniowie w ZPO w Biskupicach w roku szkolnym 2023/2024

 

 
 
 
 Klasa I 
Szymon Futa 
Antoni Kasperek 
Kamil Maik
Franciszek Pliszka
Adrianna Zbrożyna
Anastazja Zbrożyna
 
 Klasa II
Antonina Maik
Kacper Zdebski
Czubaj Zofia
Julia Jakubczak
Julian Krawczyk
Marcel Lichwoski
Alicja Włodarczyk
 
 Klasa III
Lena Mazur
Antoni Baltyn
Zuzanna Bednarczyk
Zuzanna Bareja
Aleksander Lechman
Gabriela Mazur
Kacper Michałowski
Maja Stefańska
 
 Klasa IV
Alicja Hanc - średnia ocen  4,91 zachowanie bardzo dobre 
Alicja Namiota - średnia ocen  4,82 nzachowanie bardzo dobre
 
 Klasa V
Emilia Kapełuś - średnia ocen  5,50 zachowanie wzorowe
Adrian Pietrzyk - średnia ocen  5,50 zachowanie wzorowe
Pola Lewandowska - średnia ocen  5,42  zachowanie wzorowe
Kacper Wiciński -  - średnia ocen  5,25 zachowanie bardzo dobre
Oliwia Chrześcjan - średnia ocen  5,17 zachowanie wzorowe
Alan Marzęda  - średnia ocen  5,08 zachowanie wzorowe
Maja Pomorska - średnia ocen  4,92 zachowanie wzorowe
 Klasa VI
Jakub Dejnek - średnia ocen  5,08 zachowanie wzorowe
Natalia Włusek  - średnia ocen  5,08 zachowanie wzorowe
Lena Wójcik - średnia ocen  4,92 zachowanie wzorowe
Michał Namiota -  - średnia ocen  4,83 zachowanie bardzo dobre
Nikola Wójcik - średnia ocen 4,75 zachowanie bardzo dobre
  
 Klasa VII
Zuzanna Gawron  - średnia ocen  5,14 zachowanie wzorowe
Amelia Pawlak - średnia ocen 4,93 zachowanie wzorowe
  
 Klasa VIII
Nikola Pietrzyk  - średnia ocen  5,55 zachowanie wzorowe
Jakub Rzeźnik - średnia ocen  4,88 zachowanie wzorowe
Julia Kozieł  - średnia ocen  4,88  zachowanie wzorowe
 
 Uczeń ze 100% frekwencją w roku szkolnym 2023/2024 - Kacper Wiciński z klasy V
Najlepszy sportowiec w roku szkolnym 2023/2024 - Szymon Wołosz z klasy VIII
Prymus szkoły w 2023/2024 - Nikola Pietrzyk z klasy VIII
 
Nasze gratulacje! Pamiętaj: "Każdego dnia możesz zrobić coś, aby zbliżyć się do swojego marzenia lub możesz nie robić niczego. W każdym przypadku podejmujesz decyzję.
 

Wyjazd uczniów klasy VIII na Roztocze

W dniu 11 czerwca odbyła się klasowa wycieczka na Roztocze, w której wzięli udział również rodzice uczniów.

Pobyt na Roztoczu rozpoczęliśmy od  aktywnych form spędzania czasu, a mianowicie wzięliśmy udział w spływie kajakowym po rzece Wieprz. W towarzystwie instruktora/ratownika podziwialiśmy niecodzienne widoki Roztocza. Na końcu czekało na nas ognisko i pachnące kiełbaski, które zajadaliśmy z apetytem.

Następnie udaliśmy się do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie obejrzeliśmy wystawę stałą  „W krainie jodły, buka i tarpana” oraz obejrzeliśmy projekcję filmu o urokach Roztocza.

W dalszej kolejności pod kierunkiem przewodnika wybraliśmy się na spacer po Roztoczańskim Parku Narodowym. Symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego jest konik polski, zwany również biłgorajskim:

  • Szlak na Bukową Góręw Roztoczańskim Parku Narodowym
  • Stawy Echo– najpopularniejsze kąpielisko Roztocza
  • Sochy– mrożąca krew w żyłach historia roztoczańskiej wsi

Zwiedzanie Roztocza zakończyliśmy na zwiedzaniu stolicy Roztocza – przepięknego miasteczka, Zwierzyńca. A tam zobaczyliśmy:

  • Staw Kościelny w centrum Zwierzyńca, gdzie na niedużej wysepce znajduje się fontanna.
  • Kościół na Wyspie p.w. św. Jana Nepomucena, do którego prowadzi mostek.
  • park „Zwierzyńczyk”
  • Pałac Plenipotenta
  • Budynek Zarządu Ordynacji Zamojskiej.

I na Zwierzyńcu zakończyliśmy nasze zwiedzanie. Wielu z nas poczuło niedosyt i chęć powrotu na Roztocze podczas letniego wypoczynku 😉 To był bardzo udany i aktywny wyjazd.

 

W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Szczebrzeszyna aby spotkać się ze słynnym chrząszczem, o którym pisał Brzechwa.

To był bardzo udany i aktywny wyjazd.

 

Szukaj

E-Dziennik

Nauczanie zdalne

E-biblio

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

90-lecie Szkoły

Innowacje

E-podręczniki

E-lektury

 

Uczestniczymy

 

 

Infolinia dla dzieci

BIP

Strona główna Biuletynu Informacji
Publicznej

Infolinia 800080222

Alarmuj!

.

Plan

Konsultacje

Zajęcia

SU

Pedagog

Podręczniki

Aktualności

Historia

Biblioteka

Konkursy

Autobus

Lektury

Sukcesy

Terminy

Sport

Wydarzenia

Statut

Rekrutacja

Galeria

Projekty

Świetlica

Jadłospis

Dysk

Skargi i wnioski

Dojazd

Dzwonki

  1. 07.45 - 08.30
  2. 08.35 - 09.20
  3. 09.30 - 10.15
  4. 10.30 - 11.15
  5. 11.30 - 12.15
  6. 12.20 - 13.05
  7. 13.10 - 13.55
  8. 14.00 - 14.45
  9. 14.50 - 15.35

 

PLAN LEKCJI

Dane adresowe:

Zespół Placówek Oświatowych

im. Stefana Batorego

w Biskupicach

 

 Biskupice ul. Piłsudskiego 15

21-044 Trawniki

Tel.: 815859003

Fax.:815859003

NIP: 713-21-62-660

Statystyki

Użytkowników:
2
Artykułów:
756
Odsłon artykułów:
4085611
001.jpg