Pomyśl o tym, ile sukcesów udało ci się osiągnąć do tej pory. Przypomnij sobie wszystkie wygrane zawody lub konkursy, zdane egzaminy oraz zaliczone sprawdziany.
Jak opanować stres przed egzaminem? Odpoczywaj tak często, jak się da
Jak opanować stres przed egzaminem? Poszukaj wsparcia w najbliższych
Szczerze porozmawiaj z rodzicami o tym, czego od ciebie oczekują i jak się z tym czujesz. Może rodzice po prostu się martwią i chcą zachęcić cię do nauki, ale zamiast motywować, tylko cię stresują? Powiedz im o tym. Opowiedz im o swoich planach i o stresie, który wywołują egzaminy i sama myśl o nich. Dobrze byłoby, żeby twoi rodzice wiedzieli, że oczekujesz od nich wiary w ciebie i wsparcia, a nie wywierania dodatkowej presji. Zapytaj, jak oni radzą sobie ze stresem w trudnych sytuacjach. Może opowiedzą ci o egzaminach, do których podchodzili, gdy sami byli w szkole?
Dzień egzaminu – jak się nie stresować?
-
Zadbaj o zapas czasu i dobrą atmosferę
Zadbaj o to, by przed wyjściem na egzamin mieć czas na spokojne przygotowanie, zjedzenie śniadania, posłuchanie ulubionej muzyki, zabawę z kotem lub psem (kontakt ze zwierzętami także obniża wyraźnie poziom stresu!). Nie działaj w pośpiechu – wszak pośpiech i obawa przed spóźnieniem zawsze powodują dodatkowy stres.
-
Myśl o sobie dobrze
Nie myśl o tym, czego nie wiesz, co wypadło ci z głowy lub na co zabrakło czasu. Pomyśl, że udało ci się zrobić wszystko, co w twojej mocy, by dobrze się przygotować. Teraz zadbaj przede wszystkim o swoją energię i koncentrację. Nie pozwól, by negatywne myśli zwiększyły twój stres i twoje napięcie.
-
Oddychaj świadomie
Przed wyjściem z domu i tuż przed wejściem na egzamin spróbuj się zrelaksować, koncentrując się całkowicie na własnym oddechu. Usiądź wygodnie, zamknij oczy i policz do pięciu, biorąc wdech nosem. Następnie znów policz do pięciu, wydychając powietrze ustami. Powtórz to ćwiczenie pięć razy. Nie spiesz się i staraj się skupić wyłącznie na swoim oddechu.
-
Strząśnij z siebie stres
Wymachy rąk, podskoki, przysiady, wyrzuty nóg – zdecydowane ruchy pomagają dosłownie „otrząsnąć się” ze stresu, dodają pewności siebie i energii. Ruch możesz połączyć z pozytywnym myśleniem lub wypowiedzianym na głos zdaniem, dodającym otuchy (np. „Dasz radę!”, „Do dzieła mistrzu!”). Jeśli uda ci się wymyślić zdanie, które przy okazji cię rozśmieszy – tym lepiej! Podobnie motywują się drużyny sportowców przed ważnymi meczami.
-
Przygotuj się wcześniej
I tym razem wcale nie chodzi o twój poziom wiedzy, ale o to, czy masz ze sobą wszystko, co będzie ci potrzebne na egzaminie: zapasowy długopis, linijka, ołówek, kalkulator, słownik, legitymacja szkolna lub dokument tożsamości, bidon z wodą. Upewnij się, co możesz mieć ze sobą na egzaminie, a czego nie wolno ci wnieść na salę. Przygotuj wszystko dzień wcześniej, a przed wyjściem z domu na egzamin sprawdź, czy masz wszystko, co potrzebne.
Jak się odstresować przed egzaminem? Wyobraź sobie, że jest już po!
Gdy wreszcie już naprawdę będzie po egzaminie, postaraj się o nim… zapomnieć. Nie analizuj i nie rób sobie wyrzutów. To moment, kiedy nic już nie możesz poradzić, a zamartwianie się znów spowoduje napięcie i stres. Pomyśl, że udało ci się zrobić wszystko, na co było cię stać, najlepiej jak potrafisz.